Loading...

Tag: Koń Hanowerski

Sprzedam: Piękny hanower C/CC klasa

Przedstawiam Państwu pięknego hanowerskiego wałacha po Don Frederico ( https:// ) z matki Catjuscha po Carismo. Urodzony w 2008 roku wałach ,obecnie na poziomie klasy (...)

Sprzedam: Catoki son

7 letni wałach hanowerski Catoki Son z dużym potencjałem skokowym. Syn sławnego ogiera holsztyńskiego Catokiego po Cambridge . (...)

Sprzedam: Royal Lady

Z powodu zmiany ważnych życiowych planów amazonki pilnie sprzedam miłą klacz hanowerską, z ładnym ruchem we wszystkich trzech chodach i swietnym rodowodem. Ujeżdżona (...)

Sprzedam: IRLANDIA

Piękna klacz, wszechstronnie utalentowana . Obszerny elastyczny ruch i poprawna technika skoku. Bardzo przyjemna do jazdy, ujeżdżenie klasa N skoki klasa (...)

Sprzedam: Gaja

Sprzedam Piękna siwą klacz. Chodzi w zaprzęgu. w Pojedynkę jak i w pare. U mnie obsługuje wesela -nie boi sie ruchu ulicznego. Aktualnie jest zazrebiona termin ma na (...)

Sprzedam: STAKKATA

Stakkata sp (czyste hanowerskie pochodzenie, jednak wpisana do polskiej księgi szlachetnej półkrwi) ur. 04.03.2006 Córka hanowerskiego ogiera Stakkato Gold, jednego z (...)

Kupię: kupie konia

Kupie konia,młoda klacz do 6 lat.Najchętniej maści kasztanowatej lub z dużą odmiana na pysku.Najlepiej by osiągnęła wzrost 160 cm wzwyż.Kon do rekreacji,hodowli lub (...)

Sprzedam: Wałach do skoków.

Sprzedam wałacha z dobrym pochodzeniem, dobrze ujeżdżony, duża siła odbicia i bardzo dobra technika skoku. Zdrowy, bez narowów. Grzeczny i spokojny w obejściu i (...)

Sprzedam: Flamenco

Gn. wał. Flamenco hann. (Fly High-Cualite/Calido), ur. 2002, 174 cm. Chodził skoki (CSI), od 2 lat startuje w ujeżdżeniu (konkursy klasy C powyżej 60%), robi elementy (...)

Sprzedam: Ceq

Do sprzedania 6 letni walach po Le Co Q As / Lentini. Ogromny potencjal i mozliwosci skokowe! Ten mlody, urodziwy i przyjemny do jazdy walach w pracy pokazuje sie jak (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.