Loading...

Tag: Kuc Feliński

Sprzedam: N-Kinaj

Mam do sprzedania pięknego kuca felińskiego po ogierze rasy arabskiej. Kinaj ma 138 cm. Jest bardzo dobrze ujeżdżony, chodzi pod naszą córką od 5 lat zarówno w (...)

Sprzedam: Glory

Sprzedam, super kuca sportowego.! Koń regularnie startujący pod 11-letnią dziewczynką do 100 cm, z bardzo dobrymi wynikami. Idealnie nadaje się dla dziecka (...)

Sprzedam: Teksas

Teksas - kuc feliński do sportu. Kuc D grupy, wałach, ur. 11.02.2005 r. Bardzo dobry ruch i rewelacyjna technika skoku. W ciągłym treningu od 4 lat, regularne starty w (...)

Sprzedam: Tajga

Klacz bardzo spokojna, przyzwyczajona do dzieci, posłuszna, świetna na wycieczki, ujeżdżona, idealna do rozrodu, pragnę aby trafiła w dobre (...)

Sprzedam: Wiera

Witam. Do sprzedania klacz o imieniu Wiera, do sportu lub rekreacji. Urodzona 11.06.2012 r. Udokumentowane obustronne pochodzenie. Wzrost ok 135cm. Posiada (...)

Sprzedam: Rymowanka

Bardzo ładna, w długich liniach klacz.Dobre pochodzenie. Regularnie pracuje w 3 chodach oraz na różnego rodzaju cavaletti.Pojętna, szybko się uczy. Prawidłowo (...)

Sprzedam: Fiona

Sprzedam kucyka felińskiego. Przyjeła siodło i jeźdzca. Spokojna w obsłudze, nadaje się do rekreacji.Nie ma żadnych narowów ani nałogów. Jest przyzwyczajona do (...)

Sprzedam: Fiolka i Hawajka

Ze względu na brak czasu i jezdzca sprzedam dwie piękne klacze rasy kuc feliński. Chadza razem w parze w zaprzęgu. Jeżdżą na nich sporadycznie dwie dziewczynki w wieku (...)

Sprzedam: GWINEA AS

Młoda kobyłka o dużych możliwosciach skokowych i dobra techniką. Odwarzna nie boi się nowych miejsc ( zabierana na trenngi do innych stajni). Szybko się uczy i jest (...)

Sprzedam: Tymotka

Klacz spokojna bez narowów i nałogów pracuje pod siodłem w szkółce jeździeckiej. Duże predyspozycje skokowe. Systematycznie szczepiona i odrobaczana. Dwukrotnie (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.