Loading...

Tag: SK Żabno

Sprzedam: Johnnie Walker

- zdobywca 2 miejsca w klasie ogierów rocznych podczas 13 Narodowego Championatu Koni Małopolskich w Białce - Champion ogierów 2-letnich podczas 14 Narodowego (...)

Sprzedam: Desmin

obecnie 170cm w kłębie - IV miejsce podczas XV Narodowego Młodzieżowego Championatu Koni Małopolskich, gdzie w klasie IIB - ogierków dwuletnie zajął miejsce 4, (...)

Sprzedam: Dessa

Dessa to urodziwa, poprawnie zbudowana klacz o bardzo dobrym ruchu. Dobrze osadzona szyja, mocny grzbiet, dobrze skątowane nogi. Wybitny, obszerny stęp, bardzo dobry, (...)

Sprzedam: Day by day

Urodziwy, grzeczny wałach. Rosły, obdarzony bardzo dobrym ruchem. Obszerny stęp, elastyczny kłus, okrągły galop. Obecnie 168 cm w kłębie ( przewidywany wzrost - (...)

Sprzedam: Justine

Urodziwa, malowana kasztanka z dobrym, elastycznym ruchem. W skoku uważna i dokładna. Szanuje drągi. Dobrze osadzona szyja, bardzo ładna, szlachetna głowa. Córka (...)

Sprzedam: Drift

Drift jest koniem urodziwym, bardzo poprawnie zbudowanym, wysokim. Dobrze skątowane nogi, długa szyja, ładna głowa. Obdarzony bardzo dobrym ruchem. Dobry, obszerny (...)

Sprzedam: Jully Bell

Poprawnie zbudowana, bardzo urodziwa klacz. Obszerny, elastyczny ruch, dobra praca zadu. Dobry materiał na konia wierzchowego i (...)

Sprzedam: Jetta

Bardzo urodziwa, poprawnie zbudowana klacz. Dobrze skątowane nogi, ładna, szlachetna głowa, dobrze osadzona szyja. Rusza się elastycznie i obszernie. Bardzo dobry (...)

Stanówka: Justus

Justus jest niezwykle urodziwym, poprawnie zbudowanym ogierem o wymiarach 168-187-21,0. Bardzo dobry stęp, elastyczny kłus i niezwykle obszerny galop. Justus jest (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.