Loading...

Tag: Koń fryzyjski

Sprzedam: Navarro

Zdrowy, duży, krzepki i piękny wałach fryzyjski 2012, czarno-brązowy, idealny na szlaki, którymi może jeździć każdy. Ma wspaniały rodowód! Jest (...)

Sprzedam: Admirał

To naprawdę wymarzony koń! Admirał to 6-letni bajkowy wałach! BEZPIECZNY, gładki i po prostu błąd miłości !! Cóż za wyjątkowa okazja, aby mieć (...)

Sprzedam: WIND FOR KAY

Bardzo ładny wałach fryzyjski, spokojny, chętny do pracy, w treningu ujeżdżeniowym, elementy programu klasy N. Jedyna wada to delikatna łykawość. Polecam, naprawdę (...)

Sprzedam: Paula Tiffany L.

Sprzedam 12-letnią klacz fryzyjską o dobrym rodowodzie (wyhodowana w Holandii). Klacz dała kilka pięknych źrebaków, bezproblemowa w obsłudze, łagodna i przyjazna, nie (...)

Sprzedam: Wilco Van Bemmer

KOŃ RASY FRYZYJSKIEJ wałach Imię: WILCO VAN BEMMER Wiek: 7 lat (ur. 22.03.2007) Wzrost ok. 164 cm PRZEPIĘKNY koń pochodzący z holenderskiej hodowli, ze (...)

Sprzedam: Amalia

Amalina D. - klacz 7 letnia. Posiada pełną dokumentację holenderską. Grzeczna, bardzo spokojna, ze świetnym charakterem.Klacz ma bardzo wyjątkową i niepowtarzalną (...)

Sprzedam: Magni z Moreny

Witam mam na sprzedaż 3 letniego ogiera , rasy fryzyjskiej z pełnym holenderskim pochodzeniem . Magni to bardzo zdolny i bardzo grzeczny koń o potężnej budowie i (...)

Sprzedam: Sauron

Sauron nie boi się innych koni jest bardzo pozytywnie nastawiony do ludzi daje 4 nogi nie sprawia kłopotów przy czyszczeniu. Chetnie wychodzi na łąke na padok i ring. (...)

Sprzedam: Manifest

manifest jest bardzo grzecznym i przyjacielskim przyjacielem.ma bardzo rzadką bonitacje.jest bardzo dobrze ujezdzony brał udział w zawodach w ujeżdżaniu zajął 1 (...)

Sprzedam: hilbard

Piękny, Bardzo spokojny koń. Zajeżdżony 2 msc temu. Chodzi w bryczce. Piękny bukiet włosów. Bardzo grzeczny i miły koń. Możliwość kastracji. SErdecznie (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.