Loading...

Tag: maść izabelowata

Sprzedam: Aramis

Witam . Sprzedam pięknego wałacha po ojcu https://www.bazakoni.pl/anonse,a-20547.html. Posiada prawidłową budowę i piękny ruch. Chodzi na lonży w 3 chodach , (...)

Sprzedam: Kuc sportowy grupy D

Kuc grupy D 141 cm w kłębie bez podków. 10 letnia klacz, ojciec Faust oo, matka Batida kuc walijski, czynnie startująca w zawodach klasę L. Bardzo grzeczna, obyta, (...)

Sprzedam: ST Cherry Skipalight

Klacz AQH ur.05.2012r. ujeżdżona w stopniu podstawowym, obecnie przygotowywana do konkurencji technicznych w stylu western. Na tylnej lewej nodze opój w stawie skokowym (...)

Sprzedam: Cppucino Jack

Sprzedam 4 - letniego wałacha, typowo reiningowa linia, w rodowodzie wiele sław m.in. Hollywood Dun It, Out Dunit, Miles O Rima. Koń o ładnej, proporcjonalnej (...)

Sprzedam: Scott

Sprzedam mojego czworonożnego przyjaciela. Źrebak mimo małego doświadczenia życiowego (urodzony 16.07.2015r) jest przyjacielskim, oraz ciekawym światem ogierkiem. (...)

Sprzedam: Sekret

Sprzedam rocznego ogierka rasy haflinger o imieniu Sekret po Arafat od Saskia po Wildprinz. Matka ogierka posiada dobry austriacki paszport. Ogierek spokojny. Koń nauczony (...)

Sprzedam: Izabelka

Wspaniały charakter, zrównoważona, bezproblemowa. W cenie wspaniały źrebak który jest bardzo towarzyski (...)

Sprzedam: Morela

Klacz ułożona , spokojna z predyspozycjami do skoków. Więcej informacji pod (...)

Sprzedam: ogier sp perlino

Sprzedam ogierka sp urodzonego 3/2012, ojciec Brandon poch.trakeńskie, matka Czarka sp po Tabasko, pięknej i niespotykanej maści perlino (podwójna kopia genu kremowego), (...)

Sprzedam: Pogoria

Klacz Pogoria po znakomitym ojcu - Puszkar Klacz spokojna, bez nałogów. Więcej informacji pod numerem tel. 606-893878 Cena do (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.