Loading...

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwarka


Sprzedam: Victoria

Mam do sprzedania nową bryczkę typu Victoria na jednego i dwa konie. cena 15000,- zł. tel . 602 (...)

Sprzedam: Bryczka Spider

Bryczka Spider w stanie idealnym, cena do (...)

Sprzedam: Wasążek kielecki

Bryczka kompletna do remontu (na zdjęciu podobna (...)

Sprzedam: Bryczka rekreacyjna z wymienialnym podwoziem sanie lu koła

Bryczka rekreacyjna z wymienialnym podwoziem sanie lub koła. Bryczka jest w bardo dobrym stanie praktycznie nie używana. Bryczka posiada hamulec nożny mechaniczny (...)

Sprzedam: Przyczepa Westfalia

Duża przyczepa na 2 konie firmy Westfalia! Model: XL (największa!) Rocznik 2009. Posiada żłób, schowek na żłoby lub owies oraz dużą siodlarnie na dwa siodła i (...)

Sprzedam: Bryczka Vs a Vis

Producent powozów konnych. Oferuję Państwu bryczkę na zamówienie - Vis a Vis . Tapicerka - skóra, hamulce na 4 koła + ręczny, kufer, oświetlenie. Piękna wygodna (...)

Sprzedam: Przyczepka do przewozu koni TITAN JELSUM 2P

Witam! Do zaoferowania mam przyczepkę do przewozu koni Titan. Przyczepka dwu osiowa, do przewozu dwóch koni, sprowadzona z Holandii. Rok produkcji: 1996, masa przyczepki: (...)

Sprzedam: Bryczka

Bryczka po renowacji. Oryginalne hamulce, takie jak montują w nowych bryczkach. Łożyska w kołach wszystkie nowe. Na zadaszeniu prawdziwa skóra. Dyszel na (...)

Sprzedam: HOTRA

Podana cena jest ceną netto. (Oferta nr 148/12) Przyczepa używana do przewozu dużego konia Stan bardzo dobry, nie wymaga wkładu własnego! Wystawiamy fakturę (...)

Sprzedam: PRZYCZEPA NA DWA KONIE

Do sprzedania przyczepa do przewozu dwóch koni, marki DUIS (niemiecka), rok. prod. 1987, dmc - 1900 kg, w dobrym stanie technicznym, po wymianie podłogi. Kontakt (...)



O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.



Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.