Loading...

Tag: Niemiecki Kuc Wierzchowy

Sprzedam: Touareg

Idealny kuc profesor w szczytowej sportowej formie. Doskonale wyszkolony w skokach (N) i ujeżdżeniu (P z elementami N). Gotowy do wygrania Ogólnopolskiej Olimpiady (...)

Sprzedam: TOUAREG

Kuc gr. D (posiada oficjalny pomiar wzrostu) chodzący aktualnie konkursy klasy P z możliwościami na więcej. Na swoim koncie ma: X miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie (...)

Sprzedam: Nokia

Nokia to 7 letni kuc grupy C. Bezproblemowa w kuciu i transporcie. Nie boi się wody, płotków czy straszaków. Kuc startujący do klasy L1 z dużymi możliwościami na (...)

Sprzedam: Doktor

Kuc sportowy na sprzedaż do wkkw, skoków i ujeżdżenia. Jest to przepiękny 9 letni wałach. Ma 145cm w kłębie w podkowach. Piękny ruch. Bardzo dobre pochodzenie ojciec (...)

Sprzedam: Druhna Ewita

Idealny dla dziecka w wieku 9-13 lat kuc do wygrywania zawodów w grupie A1 lub C. Doskonale ujeżdżona (złoty medal na Wrocławskiej Olimpiadzie Młodzieży w (...)

Sprzedam: Pasjonata

Typ kuca sportowego, chetnie skacząca, dobry charakter, nie (...)

Sprzedam: Apachi

Na sprzedaż przepiękny, wyjątkowo urodziwy kuc grupy C, niemieckiej rasy lewitzer (pochodna rasy DRP). Konie tej rasy charaktryzuje bardzo dobry charakter, potencjał (...)

Sprzedam: Chester

Wybitny i piękny kuc grupy D z niemieckiej hodowli z potencjałem, chodzi ujeżdżenie P, skoki 110, gotowy na 120, miał treningi crossowe i przeszedł 2 crossy LL. Chester (...)

Sprzedam: Lilek

Witam. Sprzedam urodziwego wałacha rasy Niemiecki Kuc Wierzchowy. Lilek urodził się 30 kwietnia 2007r., a więc liczy 7 wiosen, ma 133cm w kłębie, jest w pełni zdrowy, (...)

Sprzedam: Toskania

SUPER kuc dla dziecka i nie tylko! BARDZO SKOCZNA, ODWAŻNA I GRZECZNA. lubi skakać!!! STARTY W ZAWODACH!!!bardzo dobre wyniki! bardzo grzeczna w (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.