Loading...

Tag: kuce do 20000zł

Sprzedam: Glory

Sprzedam, super kuca sportowego.! Koń regularnie startujący pod 11-letnią dziewczynką do 100 cm, z bardzo dobrymi wynikami. Idealnie nadaje się dla dziecka (...)

Sprzedam: Kuc sportowy grupy D

Kuc grupy D 141 cm w kłębie bez podków. 10 letnia klacz, ojciec Faust oo, matka Batida kuc walijski, czynnie startująca w zawodach klasę L. Bardzo grzeczna, obyta, (...)

Kupię: -------

Poszukuje konia do sportu, ale nie wysokiego. Bardziej interesują mnie skoki. Wolałabym aby konik nie był ani zbyt młody ani zbyt stary. Od 6 do 10 lat. Powinien umieć (...)

Sprzedam: Tamiza

Piękna 9-letnia gniada klacz DRP/kuc walijski, 145 cm, z dużym doświadczeniem i sukcesami w zawodach ogólnopolskich (gdzie miała lepsze wyniki od dużych koni), (...)

Sprzedam: KHAMARO I

KHAMARO I to kuc Grupy C (profesor). Z powodzeniem startuje w zawodach ogólnopolskich do wysokość 110cm. Ma na swoim koncie wiele wygranych konkursów. Świetnie skacze, (...)

Sprzedam: KHAMARO I

Rewelacyjny kuc skokowy grupy C (profesor) jeżdżący konkursy 110cm, profesor z dużym doświadczeniem startowych, odważny, ambitny. Koń w regularnym treningu skokowym (...)

Sprzedam: Carmel's Dream

Sprzedam wyjątkowego kuca connemara, kontakt: tel. 502 332 246, e-mail: (...)

Sprzedam: MACBETH

D grupowy 148 cm. Z licencją ! Ojciec : NOWOGRÓDEK pełna krew angielska Matka : MUFFIN kuc connemara. Wybitny, dobrze skaczący kuc sportowy! Startuje w zawodach do L (...)

Sprzedam: Odessa

Kuc Holenderski z Krwią Arabską (NPA), z holenderskim paszportem, dobre pochodzenie. Klaczka jest obecnie w regularnym treningu ujeżdżeniowym pod juniorką i jej (...)

Sprzedam: Shrek

Na sprzedaż kuc grupy D. Doświadczony koń chodzący konkursy ujeżdżenia do N klasy (udokumentowane wyniki powżej 60%) oraz skoki 80cm. Grzeczny w terenach, miły w (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.