Loading...

Tag: konie do 100000zł

Sprzedam: Elbrus FstF

Elbrus FstF is 13 yo. gelding by Woland han. He is doing all Grand Prix movements and could be very good schoolmaster.He is 169cm is dark brown ,he has very good (...)

Sprzedam: Piękny hanower C/CC klasa

Przedstawiam Państwu pięknego hanowerskiego wałacha po Don Frederico ( https:// ) z matki Catjuscha po Carismo. Urodzony w 2008 roku wałach ,obecnie na poziomie klasy (...)

Sprzedam: Tenerife L

Ambitna, chętna do pracy klacz do sportu startująca konkursy do 130 cm. Przyjazna, bezpieczna, nadająca się również dla dzieci, młodych jeźdźców. Przykładowe (...)

Sprzedam: Centuria

W stałym treningu zaprzęgowym.w parze z Mango i Wilmardem. W sezonie 2015 pod zawodnikiem Sebastianem Bogaczem (członkiem Kadry Narodowej, wielokrotnym medalistą (...)

Sprzedam: Gigi Amoroso

Gigi Amoroso to 6-letni wałach do sportu. Jest skarogniady, rasy oldenburskiej i ma 173 cm w kłębie. Przyjazny w opiece i dobrze współpracujący podczas treningów. (...)

Sprzedam: Młoda Klacz do sportu!

Klacz o wybitnym, elastycznym ruchu we wszystkich chodach i bardzo dobrej technice skoku. Ma bardzo dobry charakter, nie posiada żadnych narowów i wad ukrytych. W 100% (...)

Sprzedam: G Dream

Do sprzedania mloda 4 letnia klacz po Gepsom / Epsom Gesmeray z matki po Korsar/ Kolibri. Wspanialy mlody przyszlosciowy kon o wielkim sercu do skokow. W skoku pokazuje (...)

Sprzedam: Promet

Do sprzedania 6 letni walach po Calato/Capitol z matki po Contender. Duza potega skoku i potencjal. W jezdnosci pokazuje maksymelne zebranie co stanowi wspaniala technike w (...)

Sprzedam: CAIRO

Do sprzedania 7 letnia, bardzo ambitna i uwazna klacz skokowa po ogierze Couleur Rouge z matki po Kolibri. Wiele wygranych w klasie M** (Niemcy), w tym roku zaczela (...)

Sprzedam: Orion

Orion to koń z dużym potencjałem i możliwościami w kierunku WKKW. Ze względu na bardzo dobry ruch we wszystkich trzech chodach nada się także do ujeżdżenia. (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.