Loading...

Tag: Stanówka

Stanówka: LASKO

STANÓWKA-ogierem holsztyńskim uznanym w Niemczech, Belgi(ZANGERSHEIDE)i w Polsce. Ukończył Korung w stawce 40 elitarnych ogierów z czego jako jedyny wyróżniał się (...)

Stanówka: LEGO

Ogier LEGO jest w starym typie , o mocnej budowie ciała z bardzo dobrym ruchem w szczególności w kłusie. To syn ogiera NEFRYT zdobywcy złotych medali na wystawach (...)

Stanówka: Farolero XLVI

Farolero XLVI 12 letni gniady ogier rasy andaluzyjskiej (Pura Raza Espanola). Uznany i sprawdzony reproduktor – ma status reproduktora kategorii B w rasie andaluzyjskiej (...)

Stanówka: Biegun

Ogier sl . ur. 2010r. kary, po Szwadron od Berta po Turkus. Wym. 169-203-24, 83 pkt bon. Ogier w doskonałym śl typie o niesamowitym charakterze. Bardzo dzielny i ambitny w (...)

Stanówka: Paquito Go

Oferuję stanówkę trakeńskim ogierem Paquito Go niemieckiej hodowli Trakhener Gestut Gorlo. Koń ten charakteryzuje się bardzo dobrym ruchem we wszystkich trzech (...)

Stanówka: HEBAN

Ogier HEBAN to syn słynnego reproduktora Banity hodowli SK Ochaby odznaczający się nieprzeciętną urodą, osiągnięciami sportowymi i hodowlanymi. Wzrost 167 cm, (...)

Stanówka: Anapon Scarto

Stanówka og. Anapon Scarto Wolling`s Dante po Den Bramel`s Rio od Wolling`s Duphine xx De Linden`s Sprinta po Rowol`s Poko od Sabrina ur 2008 welsh pony sec. B maść (...)

Stanówka: Nobody

Ogier Nobody ur. 1995 r.Jest synem ogiera INDOCTRO KWPN (po Capitol l, Hol.) oraz klaczy Zinda keur pref. Nobody ma za sobą wiele konkursów klasy CC (140 cm) i wiele (...)

Stanówka: Apasjonata Muscat

Apasjonata Muscat po ojcu Linde Hoeve's Optimist (zbonitowany na 85pkt.) po Shamrock Mr Oliver (Royal Welsh Champion) od Daisy (multichampion Holandii) i matce Koekoekshof (...)

Stanówka: Nelino

Stanówka siwym ogierem rasy kuc walijski. Kuc o świetnym ruchu,spokojny w obejściu. Kuc stoi 60km od (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.