Loading...

Tag: Hucuły

Sprzedam: witosz

Witosz wałach huculski z pełnym pochodzeniem łagodny,spokojny,cierpliwy w przyszłości wspaniały koń do (...)

Sprzedam: Barbi

Sprzedam klacz huculską Barbi data ur. 2006, ujeżdżona, maść jasnogniadosrokata, klacz posiada licencję. Bardzo chętna do do pracy. Spokojna, więc idealnie nadaje (...)

Sprzedam: Cedryn

Cedry piękny gniady wałach rasy huculskiej z pełnym pochodzeniem wyjątkowo cierpliwy,łagodny,spokojny chodzi pod siodłem nie boi się ruchu ulicznego bardzo przyjazny (...)

Sprzedam: Pedro GJ

Sprzedam ogierka huculskiego Pedro GJ ur. 5.04.2015, ciemnogniady, po Palestyna (po Fant ) oraz Kupidyn z Sadyby (ogier z rodu Polana). Koń z chowu bezstajennego, matka w (...)

Sprzedam: Purynka

Sprzedam klacz huculską, dająca bardzo ładne źrebaki. Purynka, matka Prunelka(po Lemiesz), ojciec Supeł. Kobyłka jest grzeczna w obsłudze, zdrowa. Dobrze pracuje pod (...)

Sprzedam: Panna Hestia

Sprzedam młodą klacz huculską. Grzeczna w obsłudze, podaje wszystkie nogi. Możliwość zaźrebienia ogierem Pamacs, ogier z linii Polana. Jeden z niewielu w (...)

Sprzedam: Pogoria

Klacz Pogoria po znakomitym ojcu - Puszkar Klacz spokojna, bez nałogów. Więcej informacji pod numerem tel. 606-893878 Cena do (...)

Sprzedam: Liderka

Urodzona: 03.05.2012 r Miejsce urodzenia: Regietów, 38-315 Ujście Gorlickie Ojciec genetyczny: Afisz Matka genetyczna: Lunetka Komplet szczepień, pełna (...)

Sprzedam: Basta

Sprzedam urodziwą klacz, pół huculską. Basta jest spokojna w obsłudze, podaje wszystkie nogi, daje się dotykać po całym ciele. Jest delikatna i pracuje ze (...)

Sprzedam: Wula

Sprzedam klacz,ujeżdżona,info po tel 509435558 , cena do (...)



O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.



Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.