Loading...

Tag: Koń Czystej Krwi Arabskiej

Sprzedam: CARAT

Carat (Esparto - Cyrylica / Empres), kasztanowaty wałach czystej krwi arabskiej, ur. 22.02.2012, hodowli i własności SK Kurozwęki. Kariera wyścigowa: 2015: biegał 8 (...)

Sprzedam: Consi

Sprzedam 9letnią klacz czystej krwi arabskiej. Klacz chodzi pod siodłem zarówno pod doświadoczonymi jeźdźcami jak i na ląży. Zdrowa bez żadnych narowów. Opiekują (...)

Sprzedam: Emisfero

Witam, Na sprzedaż młody, dwuletni ogierek, po bardzo dobrym ojcu wyhodowanym w SK Michałów. Emisfero (Empire - Erosetta/Oset) to młody, ambitny koń, o postawnej (...)

Sprzedam: Alisia

Piękna klacz arabska, idealna w terenie, ambitna i do przodu, delikatna w pysku, czuła na pomoce, skacze małe przeszkody, nie dla początkujących. Dobra matka, (...)

Sprzedam: Cyrano

Posłuszny spokojny kuc grupy D jeżdżony i obsługiwany przez 13latnią dziewczynkę. Urodzony i wychowany w przydomowej stajni, wybiegany na pastwiskach, zadbany i zdrowy. (...)

Sprzedam: Czerkis

Sprzedam ogiera czystej krwi arabskiej. Bardzo grzeczny i spokojny, bezproblemowy. Zajeżdżony idealny do rajdów, małego sportu, rekreacji bądź hodowli. Sprawdzony (...)

Sprzedam: ERASS PSYCHE

Sprzedam ciekawego ogierka arabskiego, posiada prawidłową budowę, duże ładnie sklepione oko i piękny ruch, regularnie werkowany i szczepiony. Koń cały rok przebywa na (...)

Sprzedam: Guliwer

Sprzedam pięknego ogiera czystej krwi arabskiej. Jest to spokojny i dobrze ułożony koń. Bezproblemowy w obsłudze jak i podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Nie kopie, nie (...)

Sprzedam: Daffi

Klaczka z dobrym rodowodem , pięknym ruchem , poprawnie zbudowana , doskonała do hodowli. Wpisana do PASB , aktualne szczepienia, (...)O siodłach bezterlicowych słów kilka...


Grzbiet każdego konia jest inny. Będzie zmieniał się w przeciągu jego życia – z wiekiem, treningiem, chorobami, zmianą żywienia i pór roku. Jednak największe zmiany zachodzą w ruchu. Za każdym razem kiedy jeździmy, kształt grzbietu się zmienia w zależności od chodu, stopnia zebrania, długości wykroku. Konwencjonalne siodło wyposażone w sztywną terlicę (choćby nie wiem jak dobrze dopasowane) nie ma szans dopasować się do tych zmian. Najczęściej pasuje statycznie, tj. na konia stojącego nieruchomo czterema nogami na ziemi. Jak tylko koń ruszy z miejsca sytuacja się zmienia.

Sztywna terlica konfliktuje z częścią mięśni, co powoduje że nie mogą one pracować w pełni swych możliwości. Dodatkowo, ponieważ siodło przestaje przylegać całą powierzchnią do grzbietu, pojawiają się punkty nadmiernego nacisku.

Kiedy siądziemy na konia na oklep, mięśnie mają pełną swobodę ruchu, ale nasz ciężar nie dość, że rozłożony jest na zbyt małej powierzchni, to jeszcze przenoszony jest w części na kręgosłup, który (jak pamiętamy z cyklu Siodło i koń) nie powinien nieść jakiegokolwiek obciążenia.Padokowanie koni - zalety


Czy zastanawialiście się kiedyś nad kluczowymi dla koni kwestiami, które warunkują ich dobre zdrowie fizyczne i psychiczne?

1. RUCH – możliwość codziennego, nieskrępowanego padokowania nie może być dla koni – także tych sportowych – sporadycznym przywilejem, padokowanie powinno być końską codziennością. Dla naszych wierzchowców – zwierząt ewolucyjnie przystosowanych do pokonywania kilometrów w poszukiwaniu pokarmu – utrzymanie w stajniach przez 24 godziny 7 dni w tygodniu może skutkować poważnymi problemami nie tylko związanymi ze zdrowiem aparatu ruchu oraz układu oddechowego, ale również komfortem psychicznym.

2. STADO I KONTAKTY SOCJALNE – utrzymywanie koni w stajniach bez kontaktu z innymi zwierzętami, które mogą stanowić jego stado (owce, kozy) jest poważnym problemem, który w efekcie na dłuższą metę może odbijać się na zdrowiu psychicznym wierzchowca. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że kontakt z człowiekiem jest dla wielu koni niewystarczającą, a z pewnością również niesatysfakcjonującą relacją.

3. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRZEBYWANIA – „safety first” ta zasada idealnie odnosi się do koni. Właściciele stajni oraz użytkownicy stajennej infrastruktury w sposób szczególny powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koni. Już na etapie planowania budowy stajni warto przewidzieć wiele scenariuszy wykorzystania obiektu oraz tego do jakich sytuacji może dojść w momencie, gdy na terenie obiektu zamieszkają konie. Warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość korytarzy, wielkość boksów oraz sposób otwierania okien i drzwi (!!! np. okna nie powinny się otwierać do wewnątrz boksu, a otwierane na zewnątrz powinny mieć ograniczniki, które uniemożliwiają im niekontrolowane zamknięcie w trakcie burzy). Istotne jest również w tym temacie składowanie paszy objętościowej oraz treściwej- tu nie tylko warto zadbać o dobrą wentylację oraz odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach, ale również miejsce. Niczym nieizolowany stryszek nad końskimi głowami, gdzie składowane jest siano, niejednokrotnie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne ze strony układu oddechowego. Natomiast siano składowane w naszym klimacie ‚pod chmurką’ może ulec zawilgoceniu i w efekcie spleśnieje.